Losowy produkt
PlayAttention.jpg

Play Attention

Cena:16 999.00
Wizyt:
Dzisiaj: 16 Wszystkich: 554386
Przejdź do strony Fundacji Świat według Ludwika Braillea

UWAGA! Podane na stronie ceny, szczególnie sprzętu specjalistycznego, są zależne od kursów walut!
Mimo naszych starań, ceny mogą być nieaktualne. Dlatego też, przed realizacją zawsze potwierdzamy złożone zamówienie. Jest o tym mowa w
regulaminie.

"Mówiące telewizory" nie tylko od Panasonica

Aktualności » "Mówiące telewizory" nie tylko od Panasonica

W 2013 roku firma Panasonic wprowadziła na polski rynek telewizory wyposażone w przewodnik głosowy.

Funkcja ta była zastosowana już w modelach na rok 2012, ale oferowanych tylko na rybku brytyjskim. Panasonic donosił, że została ona opracowana we współpracy z RNiB, czyli angielskim odpowiednikiem PZN. Od 2013 roku funkcja ta jest dostępna w niektórych modelach. Firma odświeża swoją ofertę na iosnę każdego roku.

Ale firma Panasonic nie jest wyjątkiem. Niestety inne firmy często nawet nie informują o tym, że ich telewizor ma coś takiego jak przewodnik głosowy.

Przykładem moze być telewizor UE40JU6400 firmy Samsung. To 40-calowy smartTV 4K UHD. Niestety nawet na infolinii nie dowiemy się, że, jak się okazuje, telewizor ten ma przewodnik głosowy, który działa nawet lepiej niż w telewizorach Panasonica. Niestety o tej funkcji nic się nie dowiemy na infolinii Samsunga.

W 2013 roku funkcja Voice Gudance (bo tak ją nazwał Panasonic) została wprowadzona we wszystkich modelach LED z serii E6, E60 i ET60 oraz telewizorach plazmowych z serii ST60. Droższe modele LED z serii DT60 i WT60 oraz plazmowe VT60 i ZT60 zostały dodatkowo wyposażone w sterowanie głosem. W kolejnych latach przewodnik głosowy otrzymały modele z serii AS500 i wyższe (2014) oraz aktualne modele na rok 2015 z serii CS500, CX670, CXE720,, CXM710, CR730, AX630  i wyższe serie.

Funkcja Voice Guidance nazywana jest w materiałach promocyjnych firmy Panasonic przewodnikiem głosowym, a w instrukcji i menu telewizorów figuruje pod nazwą wskazówki głosowe. Oczywiście telewizor mówi polskim głosem. Po włączeniu funkcji wskazówki głosowe, można wybrać głośność tych wskazówek, ustawić szybkość mowy i tryb oznajmiania (expert lub początkujący).

Przewodnik głosowy w telewizorach Panasonic ma zastosowanie tylko i wyłącznie przy użytkowaniu naziemnej telewizji cyfrowej, gdzie między innymi odczytywany jest pasek informcji o programie. Przewpdnik głosowy nie będzie działał z telewizją cyfrową dostarczaną przez kablówkę, jeśli jest ona podłączana za pośrednictwem dostarczanego przez operatora tunera cyfrowego.

Telewizor czyta komunikaty wyświetlane podczas przełączania kanałów naziemniej telewizji cyfrowej, czyli informacje o aktualnie oglądanym programie, informuje o regulacji głośności i odczytuje elektroniczny przewodnik po programach, czyli tzw. EPG. Za pomocą przedownika głosowego można oczywiście wybrać odpowiednią ścieżkę dźwiękową np. z audiodeskrypcją. I na tym niestety się jego rola kończy. Niestety nawet w najnowszych modelach z 2015 roku wskazówki głosowe nie odczytują menu telewizora.

We wspomnianym wyzej modelu telewizora Samsung przewodnik głosowy działa lepiej niż w telewizorach Panasonic. Być może jest to efekt stosowania przez Samsunga autorskiego systemu Tizen. W każdym bądź razie przewodnik głosowy telewizora Samsung odczytuje całe menu, dzięki czemu sami możemy wszystko ustawić. Odczytywane są wartości lub procenty ustawianych parametrów. Czyta oczywiście elektroniczny przewodnik po programach, tzw. EPG, dzięki czemu mozemy zaprogramować automatyczne włączenie się telewizoa, albo nagrywanie ulubionego programu na pamieć USB. Nagrywać można na zwykłych pendrive'ach, które mają odpowiednią szybkość zapisu (co najmniej 30kbps). Przy pomocy przewodnika głosowego możemy potem też takie nagranie samodzielnie odtworzyć.

Telewizor ma wbudowaną elektroniczną instrukcję dostępną z poziomu urządzenia, która to instrukcja również jest odczytywana przez przewodnik głosowy.

W instrukcji innego modelu firmy Samsung UE48JU6740 (48-calowy model 4K UHD z zakrzywionym ekranem) napisane jest:

"Instrukcje głosowe opisujące opcje menu w celu ułatwienia obsługi dla osób niedowidzących. Aby włączyć tę
funkcję, wybierz dla opcji Przewodnik głosowy ustawienie Włączone. Od tej chwili telewizor będzie emitował
instrukcje głosowe dotyczące przesuwania fokusu, zmiany kanałów, zmiany poziomu głośności, informacji
o programach, programowania wyświetlania, a także innych funkcji telewizora oraz różnego rodzaju treści
dostępnych przy użyciu funkcji Web Browser, Wyszukaj lub MOJE TREŚCI."

Sugerowałoby to, że przy pomocy przewodnika głosowego możliwe jest również korzystanie z internetu. Możliwa jest przy tym zmiana głośności, tempa odtwarzania oraz wysokości głosu instrukcji głosowych.

Inne funkcje dotyczące ułatwień dla osób niewidomych i słabowidzących to:

  • regulacja przezroczystości menu,
  • biały tekst na czarnym tle (wysoki kontrast),
  • powiększanie czcionki.

Telewizor Samsunga ma też specjalna funkcję umożliwiajacą zapoznanie sie osobie niedowidzącej czy niewidomej z pilotem. Cytuje za instrukcją wspomnianego wyżej modelu UE48JU6740 :

"Funkcja pozwala osobom niedowidzącym zapoznać się z rozmieszczeniem przycisków na pilocie. Po włączeniu tej
funkcji każde naciśnięcie przycisku na pilocie spowoduje wyemitowanie nazwy przycisku przez głośniki telewizora.
Aby wyłączyć funkcję Naucz się korzystać z pilota, naciśnij przycisk RETURN dwukrotnie.".

W instrukcji jest zrobione zastrzeżenie, że przy włączonej funkcji przewodnika głosowego nie jest możliwe sterowanie telewizorem za pomocą gestów (ruchu) i komend głosowych.